Kiekvienais metais užduodame sau klausimą, į kurį bandome rasti atsakymą tyrimo būdu. Šiais metais klausėm – kokios savybės rezultatyviausius darbuotojus išskiria iš kitų? Įvertinus 77 vadovų atsakymus pastebėjome, kad didžiausią „svorį“ turintys bruožai apibūdina savininkiškai į savo darbą žiūrintį žmogų.
Kai kurie tokį požiūrį kartu su savimi nešiojasi nuolat, stengiasi dirbti savarankiškai, ieškoti išeičių iš sudėtingų situacijų, prisiima atsakomybę už rezultatą. Gebėjimas atpažinti tai žmoguje atrankos metu yra be galo naudingas. Vis tik, tokių žmonių nėra daug. Tam, kad organizacijoje didžioji dalis darbuotojų būtų savininkiški, reikia ir darbdavio indėlio, tinkamos aplinkos. Ką gali padaryti vadovas, kad jo darbuotojai turėtų psichologinį savininkiškumo jausmą darbe?
Suteikit darbuotojui autonomiją. Ar kolega, kuris negali priimti sprendimų be vadovo patvirtinimo, už iniciatyvas gauna kritikos, jausis, jog yra savo darbo rezultato savininkas? Ne. Taigi labai svarbu darbuotojus įgalinti priimti sprendimus savarankiškai. Taip pat įtraukite į sprendimus, kurie turi įtakos jų darbui. Pavyzdžiui, svarstote priimti į komandą naują narį? Pasitarkite su kolegomis, su kokiu žmogumi jie lengviausiai susidirbtų. Galbūt net galite įtraukti kolegas į atrankos etapus?
Leiskite darbuotojui suprasti jo darbo įtaką galutiniam rezultatui, platesniam paveikslui. Tai galima pasiekti įtraukiant darbuotoją į procesą nuo projekto pradžios iki pat pabaigos, arba, jeigu tam galimybės neturite, būtinai suteikite grįžtamąjį ryšį apie darbo, prie kurio darbuotojas prisidėjo, eigą ir rezultatus. Dalinkitės bendrais įmonės rezultatais su visais darbuotojais ir akcentuokite jų indėlį. Visos pozicijos organizacijoje yra svarbios bendram tikslui pasiekti – juk jei nebūtų, tokių etatų ir neturėtumėt, ar ne?
Reguliariai matuokite darbuotojų temperatūrą – ne, čia kalbu ne apie viruso prevenciją. Pasitelkite organizacinius tyrimus, kurie leistų Jums įvertinti organizacijos sveikatą, darbuotojų įsitraukimą, klimatą. Jų rezultatų jokiu būdu nenumeskite į dar vieną aplanką kompiuterio darbalauky. Dirbdami su tokių tyrimų rezultatais, įsiklausydami į tai, kaip jaučiasi darbuotojai galite daryti sėkmingas intervencijas padidinti pasitenkinimą, įsitraukimą, o tuo pačiu ir darbuotojo savininkiškumo jausmą.
Ir taip, pandemijos įtakos mūsų kasdieniam darbui tema jau pradeda, švelniai tariant, atsibosti, tačiau kai skaičiuojame paskutines valandas iki naujojo karantino, savininkiškumo jausmo tarp darbuotojų svarba tik auga.
Rimgailė Butkuvienė
Personalo vertinimo ir tyrimų vadovė
+370 665 20886 | rimgaile@peoplelink.lt