2024-10-24

Technologijų atrankos 2024 m. organizacijoms kelia daug iššūkių, o tendencijos keičiasi. „People Link“ jau ketvirtus metus atlika longitudinį rinkos tyrimą, kurio pagalba stebime tendencijas, kokie faktoriai yra svarbūs pritraukiant bei išlaikant rezultatyvius darbuotojus. Šiais metais turėjome galimybe identifikuoti nemažai naujų ar kiek pakitusių tendencijų, kurių viena svarbiausių – augantis poreikis organizacijos lankstumui. Tačiau, nemaišykime – tai nebūtinai VIEN TIK darbo modelio lankstumas apie kurį prieš tai buvome pratę girdėti.

Straipsnyje patekiame keletą įžvalgų, kurios padės jums pritraukiant ir atrenkant darbuotojus technologijų srityje. Šias tendencijas žinoti būtina dirbant su darbuotojų paieška ir atranka bei planuojant tvarų augimą 2025 m.


Darbuotojų pritraukime akcentuokite darbo uždavinius ir procesus

Tai, kad darbo užduotys ir procesai darbuotojams rūpi – aišku. Apie tai jau kalbėjo ir McKinsey tyrimas, kuris rodo, kad atsakomybių kitimas ženkliai pagerina darbuotojų produktyvumą ir įsitraukimą. Darbuotojai ieško dinamiškų, įtraukiančių užduočių, kurios leidžia jiems tobulėti.

Visgi, 2024 m. dar labiau ryškėjo tendencija, jog atlikdami užduotis darbuotojai, ypač rinkos rezultatyviausieji, nenori būti spaudžiami į rėmus ar stebimi per petį. Vykdydami jiems pavestas funkcijas ir judėdami link nubrėžto tikslo, procese jie nori turėti lankstumo, galimybės priimti savarankiškus sprendimus. Norėdami pabrėžti savo organizacijos privalumus per darbo uždavinių ir procesų prizmę Technologijų atrankose, galite atsižvelgti į šiuos patarimus:

Darbuotojų atrankos

Konkrečios užduotis ir iššūkiai

Bendraudami su kandidatais (nesvarbu, ar tai technologijų specialistų, ar vadovų atranka), nepamirškite paminėti ne tik įprastų pozicijos uždavinių, bet ir išskirtinių iššūkių, su kuriais jie galėtų susidurti. Tai gali būti nestandartinės užduotys ar įdomios galimybės, kurios suteiks pozicijai papildomo įdomumo, o veikime – laisvės. Pavyzdžiui, jei jūsų įmonė yra aukštųjų technologijų sektoriuje, galbūt jūsų inžinieriai dalyvauja tarptautinėse parodose, kuriose pristato jūsų kuriamus produktus tiesiogiai klientams. Nors konkrečioje pozicijoje darbuotojas tikėtina turės veikti pagal paruoštas instrukcijas, dalyvaudamas parodose, bendraudamas su klientais jis galės būti kur kas lankstesnis. Tokia informacija ne tik padės suprasti kasdienius darbo uždavinius, bet ir pabrėš procesų įvairovę bei ne tik vertikalaus, bet ir horizontalaus augimo galimybes.

Būkite lankstūs, bet pernelyg “nedžiazuokite”

Praktikoje dažnai pasitaiko, kad vienos srities specialistas organizacijoje yra atsakingas už kelias funkcijas. Pavyzdžiui, RnD inžinierius gali turėti ne tik produkto kūrimo užduotis, bet ir būti atsakingas už techninius pardavimus ar didelius kiekius dokumentacijos rengimo. Ir viskas su tuo yra puiku – dirbdamas tokioje pozicijoje darbuotojas turi daug skirtingų užduočių, galimybę augti ne tik vertikaliai, bet ir plėsti savo žinias horizontaliai. Visgi, prie pozicijos pridedant papildomas užduotys, labai lengva yra peržengti kartais sunkiai matomą ribą ir poziciją paversti “orkestrine”. Mūsų turimam ilgamečiui darbuotojui gal ir nebus sunku prisiimti dar vieną kitą papildomą užduotį, bet pagalvokite, ką darysite, kai šis “žmogus orkestras” nuspręs išeiti ir į jo vietą reikės surasti kitą, užpildantį ne tik tiesiogines pozicijos atsakomybes, bet ir visas tas, kurias prie pozicijos “priauginome” per visus šiuos metus.


Technologijų darbuotojų paieška ir atranka: prioritetas teikiamas agile požiūriu pasižyminčioms organizacijoms

Šiandien darbuotojai labiau vertina lanksčias, modernias organizacijas, kurios nebijo pokyčių ir suteikia laisvę inicijuoti naujoves. Tokiose organizacijose, kurios veikia pagal „agile“ principus, darbuotojai jaučiasi labiau įtraukti ir įgalinti priimti sprendimus. Rezultatyvūs darbuotojai linkę rinktis organizacijas, kuriose kultūra skatina inovacijas ir prisitaikymą prie kintančios aplinkos.

Kandidatai technologijų srityje, kalbėdami apie organizacijos kultūrą, pabrėžia kelis svarbius aspektus:

Inovatyvumu grįsta kultūra

Rezultatyvūs kandidatai ypač vertina organizacijas, kurios skatina ir puoselėja inovacijas. Svarbu, kiek įmonė yra pažengusi skaitmenizuojant procesus, kiek įmonei yra svarbi inovatyvumo kultūra ir kiek laisvės suteikiama darbuotojams įgyvendinti naujas idėjas. Vis dar dažnai pasitaiko situacijų, kai nepakankamai inovatyvios įmonės yra lyginamos su „atgyvenusia kultūra“, kurioje dominuoja popierizmas, neskaitmenizuoti procesai ir lėtas, sudėtingas darbo tempas. Tokia organizacija gali atrodyti mažiau patraukli, nes darbuotojai sąmoningai suvokia, kad tik inovatyvios įmonės išliks konkurencingos ateityje, o tai tiesiogiai susiję ir su darbo stabilumu.

Agile kultūra

Nors Agile kultūra nėra nauja sąvoka technologijų atrankose, jos svarba ir šiandien išlieka itin didelė. Vykdydami atrankas, stebime, jog darbuotojams svarbu, kad organizacija vertintų ne tik darbui skirtas valandas, bet ir realius rezultatus. Jie siekia dirbti aplinkoje, kurioje pagrindinis tikslas yra pasiekti konkrečius rezultatus, o ne tiesiog būti darbe nuo 8 iki 5. Tai atspindi ir organizacijos pasitikėjimo lygį – kiek įmonė suteikia darbuotojams atsakomybės priimti sprendimus, kartu leidžiant pasirinkti darbo laiką ir vietą. Tokia laisvė skatina pasitikėjimą ir kūrybiškumą.

Nors ir pastebime tendencijas, kad stabilumas taip pat turi ne ką mažesnį svarbos momentą, tačiau žvelgiant į dabartinius laikus, kuomet viskas aplinkui labai greitai keičiasi, organizacijos norėdamos užtikrinti savo stabilumą konkurencinėje aplinkoje turi būti itin lanksčios ir gebėti keistis. Technologijų darbuotojų paieška ir atranka, nors ir kelianti iššūkių HR specialistams, yra kur kas lengviau įveikiama, kai tampame bent šiek tiek lankstesniais.

Įžvalgomis straipsnyje dalinasi „People Link“ Technologijų atrankų komandos vadovė Rugilė Černiauskaitė. Jeigu skaitydami straipsnį atpažinote jums aktualius klausimus, kviečiame su Rugile susisiekti platesnei diskusijai, žemiau nurodytais kontaktais.

Rugilė Černiauskaitė

Komandos vadovė

Rugilė Černiauskaitė

+370 638 05181

rugile@peoplelink.lt

Panašūs įrašai

Darbuotojų atranka: kokie žingsniai užtikrins geriausio kandidato pasirinkimą? 
31 spa 2024

Darbuotojų atranka: kokie žingsniai užtikrins geriausio kandidato pasirinkimą? 

Darbuotojų atranka – ar tai paprastas, kiekvienam darbdaviui be pastangų įveikiamas procesas, o gal visgi – užduotis, reikalaujanti kruopštaus pasiruošimo, gebėjimo įvertinti kandidato profesinius įgūdžius, asmenines savybes bei suderinamumą su įmonės vertybėmis? Atsakymas akivaizdus: kur kas dažnesnis – antrasis atvejis. Sukūrėte ir publikavote darbo skelbimą, sulaukėte šimtų kandidatų užklausų. Tai – jau geras ženklas, tačiau […]

Be kategorijos
Talentų valdymas: Siaubingos HR istorijos
30 spa 2024

Talentų valdymas: Siaubingos HR istorijos

Helovynas dažniausiai siejamas su vaiduokliais, šiurpiomis kaukėmis ar išgąstį keliančiais namais. Visgi, HR pasaulyje tikrieji baubai kyla iš netikėtų kasdienių situacijų. Talentų valdymas yra be galo kompleksiška funkcija, tad baubai čia gali tykoti už kiekvieno kampo. Ir nors tikrieji vaiduokliai ar pabaisos pasirodo tik kartą per metus, HR specialistai su šiais šiurpuliukais, kuriuos netrukus aptarsime […]

Darbo rinkos tendencijos
Darbo pasiūlymai: kaip suformuoti tokį, kuris pritrauks idealų kandidatą?
25 lie 2024

Darbo pasiūlymai: kaip suformuoti tokį, kuris pritrauks idealų kandidatą?

Darbo pasiūlymai – kodėl vienai įmonei paskelbus apie atvirą poziciją komandoje, pašto dėžutę užplūsta šimtai kone idealių kandidatų CV, o kitai organizacijai atrasti naują komandos narį prireikia kur kas daugiau laiko ir pastangų? Ar visa tai – tik sėkmės reikalas, o galbūt tam tikras taisykles atspindėti turėtų ne tik kandidato gyvenimo aprašymas, bet ir įmonės […]

Darbo rinkos tendencijos
Kokio dydžio mokymų krepšelį turi jūsų komanda?
13 bir 2024

Kokio dydžio mokymų krepšelį turi jūsų komanda?

Jeigu perskaičius klausimą mintyse iškilo raudonas klaustukas, klausiant “koks mokymų krepšelis?”, tuomet cituojant populiarią Apollo 13 misijos frazę – “Houston, we have a problem”. Šiuolaikinės organizacijos vis daugiau ir daugiau kalba apie nuolatinio darbuotojų ugdymo reikšmę. Nuolatinis ugdymas dažniausiai nereiškia vienos konferencijos per metus, ar “tobulėjimo darbo vietoje”, t.y. tobulėjimo tiek, kiek darbuotojas gali išmokti […]

Darbo rinkos tendencijos
Neuroįvairi komanda: kaip atpažinti, padėti ir auginti?
11 bal 2024

Neuroįvairi komanda: kaip atpažinti, padėti ir auginti?

Kovo pabaigoje minėjome tarptautinę neuroįvairovės savaitę. Nors tema jautri ir aktuali, kiek iš tiesų žinome apie tai, kas yra neuroįvairovė ir kaip dirba neuroįvairi komanda? Pirmiausiai išsiaiškinkime pačią savoką. Neuroįvairovė yra skėtinė sąvoka, kuria galime apibūdinti netipiškai veikiančias smegenis. Tai nereiškia kažko labai blogiau, arba labai geriau, tiesiog tokios smegenys turi skirtingą sąveiką su pasauliu. […]

Darbo rinkos tendencijos
4 komunikacijos klaidos atrankose arba kaip nepakišti sau kojos prisitraukus į pokalbį norimą kandidatą
21 kov 2024

4 komunikacijos klaidos atrankose arba kaip nepakišti sau kojos prisitraukus į pokalbį norimą kandidatą

Apie sudėtingą situaciją darbo rinkoje kalbame jau keletą metų iš eilės, tad čia nieko naujo turbūt nepasakysim. Augantys kandidatų* lūkesčiai, didžiulė konkurencija dėl talentų, jų trūkumas ir kiti veiksniai per šiuos metus jau tapo pakankamu galvos skausmu visiems specialistams, dirbantiems su darbuotojų paieška ir atranka. Tačiau nors šie veiksniai atrankose tikrai būna apkaltinami dažnai, ne […]

Darbo rinkos tendencijos
Medaus mėnesio iliuzija – kai naujo darbuotojo „meilė“ pozicijai išblėsta per pirmus mėnesius
27 vas 2024

Medaus mėnesio iliuzija – kai naujo darbuotojo „meilė“ pozicijai išblėsta per pirmus mėnesius

„Trykšta motyvacija/Nori mokytis/Akys pilnos nuostabos/Matosi, kad įdomu/Produktyvumas MAX” – tokius ir panašius apibūdinimus dažnai girdime naujam darbuotojui* tik startavus organizacijoje. Buvome įpratę, kad šis „medaus mėnuo” organizacijoje su nuostabiomis emocijomis tęsdavosi iki metų. Deja, dabar, kur kas dažniau jau praėjus pirmiems keletui mėnesių, o kartais net ir savaičių, klientai grįžta pas mus su nuostaba veide […]

Darbo rinkos tendencijos
HR tendencijos 2024 metams. Ko galime tikėtis šiemet?
08 vas 2024

HR tendencijos 2024 metams. Ko galime tikėtis šiemet?

Prasidėjus naujiesiems metams su savo klientais dalinomės idėjomis, kaip būti žingsniu priekyje. Kasmetinio „People Link“ tendencijų renginio metu „People Link“ partnerė Rūta Ratavičiūtė pristatė pagrindines pasaulines tendencijas personalo valdymo bei paieškos ir atrankos srityse. Dalinamės pagrindinėmis pranešimo mintimis ir idėjomis. Dirbtinis intelektas ir kaip jam pasiruošti? Tai yra viena didžiausių spėlionių ir spekuliacijų sritis – […]

Darbo rinkos tendencijos
Klauskite mūsų