2024-10-30

Helovynas dažniausiai siejamas su vaiduokliais, šiurpiomis kaukėmis ar išgąstį keliančiais namais. Visgi, HR pasaulyje tikrieji baubai kyla iš netikėtų kasdienių situacijų. Talentų valdymas yra be galo kompleksiška funkcija, tad baubai čia gali tykoti už kiekvieno kampo. Ir nors tikrieji vaiduokliai ar pabaisos pasirodo tik kartą per metus, HR specialistai su šiais šiurpuliukais, kuriuos netrukus aptarsime susiduria ištisus metus.

Pažvelkime į keletą siaubą kiekvienam HR specialistui keliančių istorijų bei paanalizuokime, kaip įveikti šias baimes.

1. Vaiduoklis Kandidatas

Ar kada nors turėjote kandidatą, kuris atrodė tobulas visais atžvilgiais—labai kvalifikuotas, entuziastingas, puikiai derantis prie komandos kultūros.. Tik, staiga, po pirmojo perspektyvaus interviu pradingo tarsi į vandenį? Tai garsusis „Vaiduoklio Kandidato“ fenomenas, kai kandidatas atrodo pasiruošęs priimti pasiūlymą, bet netikėtai nustoja atsakinėti.

Patarimas kaip nebijoti: Kad išvengtumėte vaiduoklių, įsitikinkite, jog jūsų vykdoma darbuotojų paieška ir atranka yra nuosekli, jog palaikote komunikaciją viso įdarbinimo proceso metu ir aiškiai nurodykite lūkesčius kiekviename žingsnyje. Turint didelį įdarbinimo srautą, apsvarstykite galimybę naudoti automatinius įrankius, tokius kaip el. laiškų priminimai, automatizuotos žinutės, kad išlaikytumėte kandidato įsitraukimą. Ir, svarbiausia – nevilkinkite per ilgai tarp interviu ir pasiūlymų. Kuo greitesnis procesas, tuo mažiau laiko kandidatas turės išgaruoti.

2. Zombių Komanda

Zombių protrūkis gali atrodyti kaip epizodas iš fantastinių filmų, tačiau HR srityje tai tampa realia problema, kai jūsų komanda jaučiasi tarsi miegodama atliekant savo darbus. Šie „zombiai“ kasdien pasirodo darbe, bet jiems trūksta įsitraukimo ir motyvacijos, o tai neigiamai veikia komandos moralę ir produktyvumą. Baisiausia dalis? Jūs galite nepastebėti požymių, kol nebus per vėlu. Moksliškiau šį terminą galėtumėme įvardinti kaip tylusis atsitraukimas. Ir nors atrodytų, kad didžiojo atsistatydinimo (angl. The Great Resignation) laikai jau yra praeityje, tačiau ir šių metų statistika rodo, kad apie pusė dirbančiųjų svarsto karjeros pokytį.

Patarimas kaip nebijoti: Atlikite zombių epidemijos prevenciją, tol kol ji dar nesuvešėjo. Reguliariai bendraudami su darbuotojais ir skatindami atvirą komunikaciją, kurkite galimybes profesiniam tobulėjimui. Viena iš esminių talentų valdymo sudedamųjų dalių yra laiku suprasti, kada jūsų komandos narys jaučiasi “išaugęs” savo poziciją, nori pabandyti plėsti savo žinias nebūtinai vertikaliai, bet ir horizontaliai. Kartais net ir nedidelis pripažinimas, papildomo vidinio projekto suteikimas ar tiesiog atviras pokalbis gali sugrąžinti jūsų komandos narius atgal į gyvenimą.

3. Šiurpus keliantis šešėlis

Jūs surandate iš pažiūros idealų kandidatą, jis puikiai atlieka interviu, ir viskas atrodo per gerai, kad būtų tiesa—kol nepatikrinate jo rekomendacijų. Staiga, tamsus šešėlis užkloja jo puikiai spindintį profilį, kai buvę darbdaviai dalijasi neraminančiomis detalėmis, prieštaraujančiomis kandidato teiginiams. Ir staiga už kandidato nugaros išnyra baisus, šiurpą keliantis šešėlis, kuris atgrąso nuo bet kokių minčių apie tolimesnį darbą kartu.

Patarimas kaip nebijoti: Visada tikrinkite kelias rekomendacijas, kad gautumėte subalansuotą kandidato istorijos vaizdą. Paruoškite konkrečius klausimus, kurie gali atskleisti kandidato darbo įpročius, stipriąsias puses ir tobulėjimo sritis. Labai svarbu šiuos klausimus paruošti pagal jūsų pozicijos specifiką. Nepamirškite – viena neigiama rekomendacija nebūtinai reiškia prastą kandidatą. Gilinkitės į visa įmanomą kontekstą prieš priimdami galutinį sprendimą.

4. Atlyginimo Vampyrai

Atlyginimo vampyrai—pozicijos, kuri popieriuje atrodo puikiai, tačiau atlyginimo biudžetas yra stebėtinai žemas. Kad ir kokia patraukli būtų galimybė, kandidatai greitai praranda susidomėjimą, kai kompensacija neatitinka rinkos lūkesčių ar, kartais, net ir higieninio minimumo. Atlyginimas vampyras gali daryti didelę žalą jūsų įdarbinimo pastangoms, paliekant poziciją laisvą mėnesiais.

Patarimas kaip nebijoti: Reguliariai atlikite atlygio rinkoje analizę, kad užtikrintumėte konkurencingus pasiūlymus. Jei turimas biudžetas riboja, peržvelkite kandidatui keliamus lūkesčius. Galbūt turite galimybę į komanda priimti jaunesnįjį specialistą ar galbūt tam tikras kompetencijas, kad ir įgytas dirbant kitame sektoriuje, galime adaptuoti prie mūsų turimos pozicijos reikalavimų. Šiai dienai darbo rinkoje tam tikrose pozicijose yra susidariusi situacija, kai norimą specialistą tenka arba “pirkti” arba ieškoti alternatyvų. Prieš pradėdami specialisto paieškas, visuomet atlikite bent jau būtinuosius namų darbus: patikrinkite skelbimų portalus, stebėkite rinkos aktyvumą jūsų ieškomos pozicijos rėmuose – kuo daugiau pasiūlymų einamuoju momentu yra jūsų ieškomai pozicijai, tuo didesnis šansas, kad dėl norimo kandidato turėsite konkuruoti su kitais darbdaviais.

Baubų Išvarymas: Sėkmingas talentų valdymas

Įdarbinimas ir talentų valdymas susiduria su daugybe iššūkių, tačiau su tinkamomis strategijomis galite šias siaubingas situacijas paversti sėkmės istorijomis. Išlaikykite skaidrumą, sutelkite dėmesį į komunikaciją ir nebijokite kūrybiškai spręsti problemas, net tada, kai situacija atrodo iš tiesų baisi.

Nors šie siaubai gali atrodyti bauginantys ne vienam HR specialistui, truputis pasiruošimo gali padėti išlaikyti baimę atokiau. Šį rudenį skirkite laiko peržiūrėti savo įdarbinimo praktiką ir pasiruošti netikėtumams, jeigu planuojate didesnę samdą kitais metais. HR srityje, vienintelis dalykas baisesnis už prastą įdarbinimą yra būti nepasiruošusiu tam.

Įžvalgomis apie talentų valdymo siaubus dalinasi Technologijų komandos konsultantė Aistė Mandravickė. Jeigu šiuose talentų valdymo baubuose atpažinote ir savo patirtis, kviečiame nepabijoti pasikonsultuoti su Aiste žemiau nurodytais kontaktais.

People Link: Aistė Mandravickė

Konsultantė

Aistė Mandravickė

+370 6 30 77509

aiste.ma@peoplelink.lt

Panašūs įrašai

Darbuotojų atranka: kokie žingsniai užtikrins geriausio kandidato pasirinkimą? 
31 spa 2024

Darbuotojų atranka: kokie žingsniai užtikrins geriausio kandidato pasirinkimą? 

Darbuotojų atranka – ar tai paprastas, kiekvienam darbdaviui be pastangų įveikiamas procesas, o gal visgi – užduotis, reikalaujanti kruopštaus pasiruošimo, gebėjimo įvertinti kandidato profesinius įgūdžius, asmenines savybes bei suderinamumą su įmonės vertybėmis? Atsakymas akivaizdus: kur kas dažnesnis – antrasis atvejis. Sukūrėte ir publikavote darbo skelbimą, sulaukėte šimtų kandidatų užklausų. Tai – jau geras ženklas, tačiau […]

Be kategorijos
Technologijų atrankos: svarbiausios 2024 m. tendencijos
24 spa 2024

Technologijų atrankos: svarbiausios 2024 m. tendencijos

Technologijų atrankos 2024 m. organizacijoms kelia daug iššūkių, o tendencijos keičiasi. „People Link“ jau ketvirtus metus atlika longitudinį rinkos tyrimą, kurio pagalba stebime tendencijas, kokie faktoriai yra svarbūs pritraukiant bei išlaikant rezultatyvius darbuotojus. Šiais metais turėjome galimybe identifikuoti nemažai naujų ar kiek pakitusių tendencijų, kurių viena svarbiausių – augantis poreikis organizacijos lankstumui. Tačiau, nemaišykime – […]

Darbo rinkos tendencijos
Darbo pasiūlymai: kaip suformuoti tokį, kuris pritrauks idealų kandidatą?
25 lie 2024

Darbo pasiūlymai: kaip suformuoti tokį, kuris pritrauks idealų kandidatą?

Darbo pasiūlymai – kodėl vienai įmonei paskelbus apie atvirą poziciją komandoje, pašto dėžutę užplūsta šimtai kone idealių kandidatų CV, o kitai organizacijai atrasti naują komandos narį prireikia kur kas daugiau laiko ir pastangų? Ar visa tai – tik sėkmės reikalas, o galbūt tam tikras taisykles atspindėti turėtų ne tik kandidato gyvenimo aprašymas, bet ir įmonės […]

Darbo rinkos tendencijos
Kokio dydžio mokymų krepšelį turi jūsų komanda?
13 bir 2024

Kokio dydžio mokymų krepšelį turi jūsų komanda?

Jeigu perskaičius klausimą mintyse iškilo raudonas klaustukas, klausiant “koks mokymų krepšelis?”, tuomet cituojant populiarią Apollo 13 misijos frazę – “Houston, we have a problem”. Šiuolaikinės organizacijos vis daugiau ir daugiau kalba apie nuolatinio darbuotojų ugdymo reikšmę. Nuolatinis ugdymas dažniausiai nereiškia vienos konferencijos per metus, ar “tobulėjimo darbo vietoje”, t.y. tobulėjimo tiek, kiek darbuotojas gali išmokti […]

Darbo rinkos tendencijos
Neuroįvairi komanda: kaip atpažinti, padėti ir auginti?
11 bal 2024

Neuroįvairi komanda: kaip atpažinti, padėti ir auginti?

Kovo pabaigoje minėjome tarptautinę neuroįvairovės savaitę. Nors tema jautri ir aktuali, kiek iš tiesų žinome apie tai, kas yra neuroįvairovė ir kaip dirba neuroįvairi komanda? Pirmiausiai išsiaiškinkime pačią savoką. Neuroįvairovė yra skėtinė sąvoka, kuria galime apibūdinti netipiškai veikiančias smegenis. Tai nereiškia kažko labai blogiau, arba labai geriau, tiesiog tokios smegenys turi skirtingą sąveiką su pasauliu. […]

Darbo rinkos tendencijos
4 komunikacijos klaidos atrankose arba kaip nepakišti sau kojos prisitraukus į pokalbį norimą kandidatą
21 kov 2024

4 komunikacijos klaidos atrankose arba kaip nepakišti sau kojos prisitraukus į pokalbį norimą kandidatą

Apie sudėtingą situaciją darbo rinkoje kalbame jau keletą metų iš eilės, tad čia nieko naujo turbūt nepasakysim. Augantys kandidatų* lūkesčiai, didžiulė konkurencija dėl talentų, jų trūkumas ir kiti veiksniai per šiuos metus jau tapo pakankamu galvos skausmu visiems specialistams, dirbantiems su darbuotojų paieška ir atranka. Tačiau nors šie veiksniai atrankose tikrai būna apkaltinami dažnai, ne […]

Darbo rinkos tendencijos
Medaus mėnesio iliuzija – kai naujo darbuotojo „meilė“ pozicijai išblėsta per pirmus mėnesius
27 vas 2024

Medaus mėnesio iliuzija – kai naujo darbuotojo „meilė“ pozicijai išblėsta per pirmus mėnesius

„Trykšta motyvacija/Nori mokytis/Akys pilnos nuostabos/Matosi, kad įdomu/Produktyvumas MAX” – tokius ir panašius apibūdinimus dažnai girdime naujam darbuotojui* tik startavus organizacijoje. Buvome įpratę, kad šis „medaus mėnuo” organizacijoje su nuostabiomis emocijomis tęsdavosi iki metų. Deja, dabar, kur kas dažniau jau praėjus pirmiems keletui mėnesių, o kartais net ir savaičių, klientai grįžta pas mus su nuostaba veide […]

Darbo rinkos tendencijos
HR tendencijos 2024 metams. Ko galime tikėtis šiemet?
08 vas 2024

HR tendencijos 2024 metams. Ko galime tikėtis šiemet?

Prasidėjus naujiesiems metams su savo klientais dalinomės idėjomis, kaip būti žingsniu priekyje. Kasmetinio „People Link“ tendencijų renginio metu „People Link“ partnerė Rūta Ratavičiūtė pristatė pagrindines pasaulines tendencijas personalo valdymo bei paieškos ir atrankos srityse. Dalinamės pagrindinėmis pranešimo mintimis ir idėjomis. Dirbtinis intelektas ir kaip jam pasiruošti? Tai yra viena didžiausių spėlionių ir spekuliacijų sritis – […]

Darbo rinkos tendencijos
Klauskite mūsų