
Vadovai dažnai išreiškia norą gauti nuoširdų grįžtamąjį ryšį apie tai, kaip jiems sekasi, ir ką jie galėtų padaryti geriau. 360 tyrimo formatas būtent ir naudojamas norint surinkti šią informaciją.
Šios apklausos tikslas – surinkti kuo daugiau įvairių atsiliepimų iš skirtingų respondentų, kad būtų suteikta išsami vadovo stipriųjų pusių ir vietų tobulėjimui apžvalga. Įtraukti skirtingus suinteresuotuosius asmenis būtina, norint gauti išsamų vadovo įgūdžių įvertinimą. Visgi, verta pastebėti, kad 360 laipsnių tyrimas apklausos neapsiriboja tik vadovo asmeniniu tobulėjimu, bet ir prisideda prie organizacijos bendros vadovavimo kultūros vystymo.
Komandai aiškiai pristatykite tyrimo tikslą
360 laipsnių tyrimo formatas yra asmeniškesnis ir žymiai mažiau anonimiškas nei, pavyzdžiui, pasitenkinimo ar gerovės apklausa. Bijojimas arba abejonės tokio pobūdžio tyrimu yra natūrali reakcija, nes ši apklausa gali atnešti netikėtų ar, kartais, net ir nemalonių atsiliepimų.
Norint sėkmingai atlikti apklausą, itin svarbu pabrėžti pagrindinį iniciatyvos tikslą – vadovų augimą, o ne asmeniškumus. Iš mūsų gerosios praktikos žinome, kad tokiais atvejais išorinis personalo partneris, gali tapti nepamainoma pagalba. Išorinio specialisto interesai pirmiausia bus susiję su tyrimo sėkme, tad neutralumas bus garantuotas.
Pasirinkite tinkamą metodiką
Kiekviena organizacija yra skirtinga, todėl jos lūkesčiai vadovams gali būti taip pat skirtingi. 360 laipsnių tyrimo metodika iš esmės yra lyderystės kompetencijų modelis, apimantis visas kompetencijas, kurios yra svarbios organizacijai ir kurios daro vadovą geru vadovu.
Daugelis organizacijų jau turi gerai veikiantį kompetencijų modelį, kurį galima naudoti kaip pagrindą klausimyno sudarymui. Tuo pačiu yra ir daug organizacijų, kurių kompetencijų modelis dar nėra visiškai išvystytas arba jį reikia atnaujinti. Rengiant tyrimą, reikėtų įtraukti platų vadovų ratą, kurie padės sukurti metodiką, ir jų įnašas bus naudojamas galutinei versijai parengti.
Žinoma, negalima pamiršti esamų vadovavimo principų, vertybių ir kitų dokumentų. Šis procesas gali būti itin sklandus ir struktūruotas, jei jį moderuoja išorinis konsultantas, kuris padės organizuoti diskusiją ir sujungti pagrindines idėjas į konkrečias kompetencijas.
Rezultatus aptarkite su vadovu
Apklausos metu surinkti atsiliepimai bus mažai naudingi, jei gavėjas jų neinterpretuos pats. Patirtis rodo, kad vadovai geriausiai auga, kai gauna atvirą grįžtamąjį ryšį. Jei vadovas niekada nebuvo tokioje situacijoje, jam gali būti sunku veiksmingai judėti į priekį tik su skaičiais išreikštais rezultatais ir komentaruose pateiktais pastebėjimais.
Geriausias būdas užtikrinti tobulėjimą – surengti individualius pokalbius su patyrusiu specialistu. Grįžtamojo ryšio pokalbio metu jis ar ji padės vadovui nustatyti konkrečius tobulėjimo tikslus ir preliminarų veiksmų planą. Jei vadovas gavo kritinių atsiliepimų, specialistas gebės palaikyti ir padėti bei rasti motyvacijos toliau vystyti kompetencijas.
Padėkite savo vadovams tapti dar geresniais. Susisiekime ir aptarkime kuo 360 tyrimas gali būti naudingas jūsų organizacijoje!

People Link Žmonių ir Kultūros vadovė
Deimantė Mikalauskė
+37062034208
deimante@peoplelink.lt