Praeitą savaitę vykusiame kasmetiniame „People Link“ renginyje „Žingsniu priekyje“, „People Link“ partnerė Rūta Ratavičiūtė dalinosi įžvalgomis, kaip spręsti šią, daugeliui didžiuliu iššūkiu 2022 metais tapusią, problemą – talentų pritraukimą, išlaikymą ir vystymą.
- Talentų pritraukimas. 2023 metais svarbu bus samdyti ne tik išorėje, bet ir viduje. Galbūt jūsų esami darbuotojai gali pereiti į kitą sritį/papildyti šiandien savo atliekamus darbus naujomis pareigybėmis? Keiskime Quiet Quitting į Quiet Hiring ir taip išspręsime ne tik atsiradusį pozicijos poreikį, bet ir išlaikysime turimus darbuotojus. Na, o norintiems būti dviem žingsniais priekyje, siūlome ypatingą dėmesį samdos metu atkreipti į kompetencijas ir būtent jas, o ne išsilavinimą versti samdos pagrindu. Kartu, ypatingai svarbios 2023-iaisiais taps ir dalyvaujančiųjų atrankose patirtys. Ryšio mezgimas, palaikymas ne tik visos atrankos metu, bet ir po jos, leis sukurti aplink savo organizaciją ratą žmonių iš kurių, atsiradus naujam poreikiui, tikėtina, jog galėsite greičiau prisitraukti žmones į savo komandą.
- Talentų išlaikymas. Frazė, jog „niekas nebenori dirbti“ yra tokia pat sena kaip darbo rinka. Ir taip kaip ir kiekvienas suabsoliutinimas ji yra neteisinga, net ir pačiais sunkiausiais darbo rinkos laikais. 2023-iaisiais norint išlaikyti darbuotojus, taps svarbios jau 2022-aisiais pagreitį įgavusios gerovės, perdegimo prevencijos, balanso, atsparumo darbo aplinkoje kūrimo iniciatyvos. Stipri ir ryški darbo rinkos tendencija bus (ir jau, ko gero, yra) tvarumas. Ir ne tik kalbant apie ekologiją, gamtos apsaugą. Tvarumas bus svarbus ir kuriant savo komandas, užtikrinant integraciją, psichoįvairovę, neuroįvairovę. Skirtingos, bet darnoje veikiančios komandos, yra tvariõs, talentus išlaikančios, organizacijos pagrindas.
- Talentų vystymas. Kaip taisyklė, talentams yra aktualus prasmės veikloje klausimas. Misija, vizija, organizacijos tikslai yra tai kas šiemet, tikėtina, taps dar aktualesnėmis temomis. Tai yra glaudžiai su jau aptartomis tvarumo tendencijomis susijęs klausimas. Pastarųjų metų įvykiai – pandemija, karas, tarsi, į antrą planą pasislinkęs, bet niekur nedingęs globalinio atšilimo klausimas, dalį darbo rinkos verčia susimąstyti, jog su pasauliu yra kažkas negerai, o egzistuojančio „negerai“ sprendime, pirmiausiai yra pasitikima verslu. Prasmės kūrimo organizacijoje procese ypatingai svarbus vaidmuo atiteks HR specialistams, kurie nebebus tik procesų palaikytojai, o vadovų mokytojai, misijos kūrėjai,kultūros palaikytojai, puoselėtojai ir, jeigu reikia, keitėjai.
2023 – iuosius metus, ko gero, pirmiausiai galime vadinti prasmės metais. Prasmės darbo rinkoje ieškos ne tik darbuotojai, prasmę savo veikloje (jeigu dar nebuvo jos išgryninusios), turės atrasti ir organizacijos. Ir ne tik atrasti, bet ir tinkamai ją pozicionuoti tiek esamiems, tiek būsimiems darbuotojams. Taip talentų pritraukimo, išlaikymo ir vystymo klausimai taps lengviau sprendžiamais ir išsprendžiamais.
Įžvalga dalinasi Partnerė, Verslo vystimo padalinio vadovė Rūta Ratavičiūtė.