2023-10-03
Profesijos testas

Testai – tai įrankis, neretai išduodantis kur kas daugiau nei kandidato atsiųstas gyvenimo aprašymas ar net darbo pokalbis. Neretai darbuotojo atrankos procese kandidatas dalies informacijos apie save gali taip ir neatskleisti, tad asmenybės testas, intelekto testas ar kompetencijų vertinimas kitomis pasirinktomis priemonėmis – itin efektyvus sprendimas, leidžiantis nuodugniau pažinti kiekvieno kandidato potencialą, o galiausiai – ir atrasti tinkamiausią darbuotoją. Tad kaip atrankos procese gali būti pasitelkiami testai ir kokią naudą patiria tiek darbdavys, tiek ir potencialiai būsimas komandos narys?

Testai atrankose: kas, kaip ir kodėl?

Testai ir darbuotojo atrankos procese vertinamos savybės gali būti įvairios – nuo charakterio iki erdvinių gebėjimų (apie kiekvieną iš jų – kiek žemiau šiame straipsnyje). Visgi kone populiariausiais testų tipais išlieka kognityvinis testas (intelekto, loginio mąstymo), psichologiniai (asmenybės) ir žinių bei įgūdžių (pvz., kalbų) testai. Paprastai potencialių darbuotojų vertinimas atliekamas dar prieš darbo pokalbį, nes gauti rezultatai gali padiktuoti interviu eigą ir svarbiausias, detalesniam aptarimui, diskusijoms imlias temas.

Personalo atrankų srityje ypač vertinami Tripod – estų įmonės – sukurti testavimo įrankiai, parengti remiantis moksliniais tyrimais bei standartizuoti būtent Baltijos šalių rinkai. Tripod testas ir jį atlikus gauti rezultatai interpretuojami atsižvelgiant į normines grupes iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos.

Potencialių darbuotojų vertinimas – papildomas žingsnis atrankos procese, o gal visgi – reali nauda?

Pokalbis telefonu, el. laiško tekstas, virtualus ar gyvas susitikimas – kad ir kuri komunikacijos forma pasirenkama vykdant kandidato atranką, tikėtina, kad ji ne visuomet atskleis būtiną ar naudingą informaciją. Kartais tam tikras detales kandidatas gali nutylėti sąmoningai, o kartais – pamiršęs, ar net nesuvokdamas kai kurių savo charakterio savybių bei įgūdžių egzistavimo. Būtent todėl asmenybės testas, intelekto testas ar bet kurią kitą savybę vertinantis įrankis – nauda tiek darbdaviui, tiek kandidatuojančiam asmeniui. Abi pusės gauna vertingą informaciją: kandidatas – daugiau žinių apie save patį, o darbdavys – struktūrizuotą, lengvai palyginamą informaciją apie kandidato gebėjimus. Tokius rezultatus lengviau palyginti tarpusavyje, o keletą skirtingų pretendentų į tą pačią poziciją vertinti objektyviai.

Darbuotojų atranka ir kandidatų testavimas: ką galime įvertinti testais?

Asmenybės testai

Karjeros testas

Asmenybės testai gali atskleisti kandidato charakterio bruožus, o drauge – ir pasufleruoti, ar šie atliepia įmonės, jos komandos vertybes ir kultūrą. Organizacijoje itin vertinamas bendradarbiavimas ir komandinis darbas? Asmenybės testas gali parodyti, kiek kandidatas linkęs dalintis žiniomis ir dirbti drauge su kolegomis. Testo rezultatai – taip pat ir sufleris apie tai, kaip kandidatas gali elgtis tam tikrose situacijose (pavyzdžiui, kokiais būdais spręs iškilusias problemas). 

Kaip įvertinama kandidato asmenybė? Pavyzdžiui, darbuotojų atrankoje dažnai naudojamas Tripod testas yra paremtas penkiais pamatiniais bruožais: emociniu stabilumu, ekstraversija, sutariamumu, sąmoningumu ir atvirumu patirčiai. Atsakydamas į uždaro tipo klausimus, kandidatas pasirenka jam artimiausius variantus iš pateiktos skalės. Taip nustatomas jo atitikimas (ar nutolimas) kiekvienam iš šių bruožų.

Erdviniai gebėjimai ir vaizdinės informacijos suvokimas

Erdvinių gebėjimų (RVS) testai skirti įvertinti kandidato gebėjimą suvokti bei manipuliuoti trimatėmis figūromis ir erdve. Jei šiame teste pasiekiami aukšti rezultatai, tikėtina, kad žmogui lengviau atlikti užduotis, susijusias su dizainu, inžinerija, statyba, aviacija. Būtent todėl erdvinių gebėjimų testai – rekomendacija, naudinga darbdaviams, ieškantiems IT ar technologijų specialisto savo komandai.

Vaizdinės informacijos suvokimo greitį ir tikslumą (VKT arba kitaip – žmogaus gebėjimą greitai suvokti ir apdoroti matomą vaizdinę informaciją) taip pat galima patikrinti testais, o jų pateikiamų rezultatų naudą labiausiai pastebi administratoriaus, apskaitininko, duomenų įvedimo specialisto ar sandėlio darbuotojo ieškančios įmonės.

Protiniai gebėjimai

Protinių gebėjimų – kognityvinis testas gali pamatuoti tiek įgimtus, tiek ir įgytus įgūdžius. Tyrimų duomenimis, protinių gebėjimų lygis yra ypač reikšmingas prognozuojant, kaip darbuotojui seksis produktyviai dirbti ir pasiekti gerų darbo rezultatų. Šių gebėjimų svarba dar labiau išauga sudėtingesnėse pozicijose, tad įtraukti kognityvinių gebėjimų testavimą savo atrankose – itin didelis privalumas ir galimybė žvilgtelėti į ateitį įvertinant kandidato gebėjimus bei jų atitikimą darbdavio lūkesčiams.

VVS/7 protinių gabumų testas

Greta asmenybės testų, People Link atliekamų testų sąraše – atnaujinta protinių gabumų skalė VVS/7, kuri patikimai įvertina kandidatų kognityvinius gebėjimus ir padeda suprasti kaip:

  • palyginus su kitais, yra išvystyti testą atliekančio asmens kalbos įgūdžiai; 
  • jis / ji moka dirbti su skaičiais;
  • naudoja vaizduotę ir mąstymo įgūdžius.

Protinių gebėjimų testas paruoštas naudojimui 5–omis kalbomis pagal bendras normas. Tai yra Baltijos šalių mastu vienodas testas, kuriuo galima palyginti rezultatus tarp kandidatų iš Estijos, Latvijos ir Lietuvos. Šis testas pasižymi aiškesniu gebėjimų profiliu – tik viena gebėjimų užduotis kiekviename subteste​ leidžia kandidatui susikoncentruoti ir spręsti vieno tipo užduotis vienu metu. Testo metu matuojami 4 gebėjimai, iš kurių naujas – loginis mąstymas. Sprendžiant testą kandidatas gali naudotis skaičiuotuvu.

Karjeros testai

Kuo pagrįsta VVS/7 skalė?

VVS/7 suteikia unikalią galimybę įvertinti kandidato arba darbuotojo įgimtą ir gyvenimo eigoje išvystytą intelektą bei palyginti juos tarpusavyje. Šiuo tikslu teste vertinami keturių rūšių gebėjimai, kurie stipriai prisideda prie profesinės sėkmės:

  • Verbaliniai gebėjimai (įgytas).
  • Matematiniai gebėjimai (įgytas).
  • Erdvinė vaizduotė (įgimtas).
  • Loginis mąstymas (įgimtas),

Vienas iš įgimtų intelekto gebėjimų – loginis mąstymas. Atnaujinta VVS/7 skalė suteikia galimybę įvertinti kandidato ar darbuotojo loginio mąstymo gebėjimus, kurie yra stabilūs gyvenimo eigoje, o tuo pačiu – ypač svarbūs daugeliui atsakingų profesijų, reikalaujančių gebėjimo savarankiškai mąstyti, priimti svarbius sprendimus, išsikelti tikslus ir planuoti veiklą jiems pasiekti.

Testai: efektyvus įrankis net kandidatų į vadovo poziciją vertinimui

Kad vadovu gali būti ne kiekvienas, pritars kone dauguma. Tačiau ar žinojote, kad nuo bendros populiacijos vadovus skiria ne tik pasirinktas karjeros kelias, bet ir asmenybės bruožai? Be to, norint sėkmingai atlikti sudėtingas, nuo vadovaujančių pareigų neatsiejamas užduotis, paprastai reikalingi aukštesni protiniai gebėjimai.

Kaip įvertinti, ar potencialus kandidatas išties gali tapti organizacijos padalinio, skyriaus ar net visos įmonės vadovu? Darbuotojų vertinimas testais pritaikomas ir šioje srityje. Pavyzdžiui, būtent vadovų atranka gali būti praturtinama vadovų vertinimui adaptuotu Tripod testu, kuris padeda nustatyti pačius svarbiausius aspektus. Toks testas apima penkias esmines vadovams būtinas savybes (emocinis stabilumas, aktyvumas, orientacija į santykius, orientacija į veiklą ir bendras jautrumas), o taip pat – dar dešimt kitų, kurių svarbą nustato tyrimai. Be charakterio savybių, vadovų testas leidžia įvertinti ir kandidato protinius gebėjimus, tokius kaip verbalinės ir skaitmeninės informacijos suvokimas, loginis, erdvinis mąstymas bei bendrieji protiniai gebėjimai.

People Link kandidatų testavimo įrankius pasitelkia jau daugiau nei 10 metų – mūsų komanda puikiai žino, kaip ne tik įvertinti, bet ir analizuoti bei palyginti gautus rezultatus, o galiausiai – padaryti tiksliausias išvadas. Susisiekime ir aptarkime, kaip personalo vertinimas testais Jums gali padėti priimti svarbiausią sprendimą – tinkamo kandidato pasirinkimą savo komandai.

Personalo vertinimas testais: viskas kaip ant delno, o gal kai kurių aspektų įvertinti nepavyks?

Nors testai, pasitelkti kandidatų vertinimui – išties patogus, greitas ir efektyvus „filtras“ tinkamo komandos nario paieškoms, visgi pamiršti kitų priemonių personalo atrankai kol kas nevertėtų. Tam tikrus aspektus – pavyzdžiui, motyvaciją dirbti konkrečioje įmonėje, turimų teorinių įgūdžių pritaikymą praktikoje ar darbinę patirtį – tikslingai įvertinti pavyks tik tiesiogiai komunikuojant su kandidatu. Nors testavimo įrankiai – didžiulis privalumas, dažniau jis pasitelkiamas kaip viena iš, tačiau tikrai ne vienintelė priemonė tuomet, kai atliekama tinkamiausio darbuotojo paieška.

Panašūs įrašai

Darbuotojų atranka: kokie žingsniai užtikrins geriausio kandidato pasirinkimą? 
31 spa 2024

Darbuotojų atranka: kokie žingsniai užtikrins geriausio kandidato pasirinkimą? 

Darbuotojų atranka – ar tai paprastas, kiekvienam darbdaviui be pastangų įveikiamas procesas, o gal visgi – užduotis, reikalaujanti kruopštaus pasiruošimo, gebėjimo įvertinti kandidato profesinius įgūdžius, asmenines savybes bei suderinamumą su įmonės vertybėmis? Atsakymas akivaizdus: kur kas dažnesnis – antrasis atvejis. Sukūrėte ir publikavote darbo skelbimą, sulaukėte šimtų kandidatų užklausų. Tai – jau geras ženklas, tačiau […]

Be kategorijos
Talentų valdymas: Siaubingos HR istorijos
30 spa 2024

Talentų valdymas: Siaubingos HR istorijos

Helovynas dažniausiai siejamas su vaiduokliais, šiurpiomis kaukėmis ar išgąstį keliančiais namais. Visgi, HR pasaulyje tikrieji baubai kyla iš netikėtų kasdienių situacijų. Talentų valdymas yra be galo kompleksiška funkcija, tad baubai čia gali tykoti už kiekvieno kampo. Ir nors tikrieji vaiduokliai ar pabaisos pasirodo tik kartą per metus, HR specialistai su šiais šiurpuliukais, kuriuos netrukus aptarsime […]

Darbo rinkos tendencijos
Technologijų atrankos: svarbiausios 2024 m. tendencijos
24 spa 2024

Technologijų atrankos: svarbiausios 2024 m. tendencijos

Technologijų atrankos 2024 m. organizacijoms kelia daug iššūkių, o tendencijos keičiasi. „People Link“ jau ketvirtus metus atlika longitudinį rinkos tyrimą, kurio pagalba stebime tendencijas, kokie faktoriai yra svarbūs pritraukiant bei išlaikant rezultatyvius darbuotojus. Šiais metais turėjome galimybe identifikuoti nemažai naujų ar kiek pakitusių tendencijų, kurių viena svarbiausių – augantis poreikis organizacijos lankstumui. Tačiau, nemaišykime – […]

Darbo rinkos tendencijos
Darbo pasiūlymai: kaip suformuoti tokį, kuris pritrauks idealų kandidatą?
25 lie 2024

Darbo pasiūlymai: kaip suformuoti tokį, kuris pritrauks idealų kandidatą?

Darbo pasiūlymai – kodėl vienai įmonei paskelbus apie atvirą poziciją komandoje, pašto dėžutę užplūsta šimtai kone idealių kandidatų CV, o kitai organizacijai atrasti naują komandos narį prireikia kur kas daugiau laiko ir pastangų? Ar visa tai – tik sėkmės reikalas, o galbūt tam tikras taisykles atspindėti turėtų ne tik kandidato gyvenimo aprašymas, bet ir įmonės […]

Darbo rinkos tendencijos
Kokio dydžio mokymų krepšelį turi jūsų komanda?
13 bir 2024

Kokio dydžio mokymų krepšelį turi jūsų komanda?

Jeigu perskaičius klausimą mintyse iškilo raudonas klaustukas, klausiant “koks mokymų krepšelis?”, tuomet cituojant populiarią Apollo 13 misijos frazę – “Houston, we have a problem”. Šiuolaikinės organizacijos vis daugiau ir daugiau kalba apie nuolatinio darbuotojų ugdymo reikšmę. Nuolatinis ugdymas dažniausiai nereiškia vienos konferencijos per metus, ar “tobulėjimo darbo vietoje”, t.y. tobulėjimo tiek, kiek darbuotojas gali išmokti […]

Darbo rinkos tendencijos
Neuroįvairi komanda: kaip atpažinti, padėti ir auginti?
11 bal 2024

Neuroįvairi komanda: kaip atpažinti, padėti ir auginti?

Kovo pabaigoje minėjome tarptautinę neuroįvairovės savaitę. Nors tema jautri ir aktuali, kiek iš tiesų žinome apie tai, kas yra neuroįvairovė ir kaip dirba neuroįvairi komanda? Pirmiausiai išsiaiškinkime pačią savoką. Neuroįvairovė yra skėtinė sąvoka, kuria galime apibūdinti netipiškai veikiančias smegenis. Tai nereiškia kažko labai blogiau, arba labai geriau, tiesiog tokios smegenys turi skirtingą sąveiką su pasauliu. […]

Darbo rinkos tendencijos
4 komunikacijos klaidos atrankose arba kaip nepakišti sau kojos prisitraukus į pokalbį norimą kandidatą
21 kov 2024

4 komunikacijos klaidos atrankose arba kaip nepakišti sau kojos prisitraukus į pokalbį norimą kandidatą

Apie sudėtingą situaciją darbo rinkoje kalbame jau keletą metų iš eilės, tad čia nieko naujo turbūt nepasakysim. Augantys kandidatų* lūkesčiai, didžiulė konkurencija dėl talentų, jų trūkumas ir kiti veiksniai per šiuos metus jau tapo pakankamu galvos skausmu visiems specialistams, dirbantiems su darbuotojų paieška ir atranka. Tačiau nors šie veiksniai atrankose tikrai būna apkaltinami dažnai, ne […]

Darbo rinkos tendencijos
Medaus mėnesio iliuzija – kai naujo darbuotojo „meilė“ pozicijai išblėsta per pirmus mėnesius
27 vas 2024

Medaus mėnesio iliuzija – kai naujo darbuotojo „meilė“ pozicijai išblėsta per pirmus mėnesius

„Trykšta motyvacija/Nori mokytis/Akys pilnos nuostabos/Matosi, kad įdomu/Produktyvumas MAX” – tokius ir panašius apibūdinimus dažnai girdime naujam darbuotojui* tik startavus organizacijoje. Buvome įpratę, kad šis „medaus mėnuo” organizacijoje su nuostabiomis emocijomis tęsdavosi iki metų. Deja, dabar, kur kas dažniau jau praėjus pirmiems keletui mėnesių, o kartais net ir savaičių, klientai grįžta pas mus su nuostaba veide […]

Darbo rinkos tendencijos
Klauskite mūsų