Ieškantiems darbo kandidatams, lygiai taip pat kaip ir darbdaviams, ypač svarbi teigiama patirtis atrankos procese. People Link užtikrina aukštą pasitenkinimo lygį tiek įmonių atstovams, norintiems papildyti savo komandą, tiek ir specialistams, ieškantiems darbo ar net naujos karjeros krypties.

Darbo skelbimai – Jūsų elektroninio pašto dėžutėje

Norite pirmieji sužinoti apie naujausius pasiūlymus darbo rinkoje? Kviečiame prenumeruoti People Link naujienlaiškį, kuriame – aktualiausi darbo skelbimai ir vertingi patarimai ieškantiems darbo.

Pasidalinkite savo CV ir tapkite pirmuoju kandidatų eilėje

Jums įkėlus savo CV, jį įtrauksime į savo duomenų bazę. Kai mus pasieks Jūsų lūkesčius ir kompetencijas atliepiantis darbo pasiūlymas, Jus pirmuosius apsvarstysime kaip potencialų kandidatą.

Ieškantiems darbo: kaip vykdoma People Link kandidatų atranka?

  1. Klientui (darbdaviui) išreiškus poreikį rasti naują komandos narį, įgyvendinamas kandidato pritraukimas. Kandidatus skirstome į dvi grupes – aktyvūs (t. y., aplikuojantys ir savo gyvenimu aprašymu pasidalinantys patys) bei pasyvūs (potencialūs kandidatai, kurių, atsižvelgę į darbdaviui svarbias kompetencijas bei asmenines savybes, ieškome mes). Siekiame pritraukti kandidatus tiek iš išorinės duomenų bazės, tiek ir iš vidinių resursų. Aktyviai palaikome ryšį ir su pretendentais, kuriuos jau teko kalbinti anksčiau.
  2. Vykdoma komunikacija su kandidatais ir pirminis jų įvertinimas telefonu.
  3. Kandidatus, atitinkančius pagrindinius kriterijus, kviečiame atlikti Tripod asmenybės savybių testą ir susitikti karjeros pokalbiui. Šio pokalbio metu aptariame ne tik kandidato darbinę patirtį ar lūkesčius būsimai darbo vietai, bet ir Tripod testo rezultatus. Nuodugniai suprasdami kandidato asmenines savybes, galime diskutuoti apie įvairias darbines situacijas, priimamus sprendimus, reakciją į stresą – tai padeda dar tiksliau nustatyti, ar kalbinamas kandidatas gali tapti potencialiu darbuotoju.
  4. Po karjeros pokalbio atrinktus kandidatus pristatome klientui (darbdaviui), kuris pasirenka jo siūlomai darbo vietai tinkamiausią pretendentą.

Ketinate kandidatuoti? Dažniausiai užduodami klausimai

Kaip įsitikinti, ar matomi darbo skelbimai atliepia mano poreikius?

Prieš kandidatuodami į matomą darbo poziciją, nepamirškite pasidomėti ją siūlančia įmone. Įsitikinkite, kad Jūsų CV atliepia reikalaujamą patirtį bei motyvaciją, o taip pat – ir organizacijos kultūrą, vertybes, atsakomybių lygį.

Darbo paieška ir tinkamos pozicijos paieškos: daugiau apie tai – straipsnyje „Kaip teisingai „SKAITYTI“ darbo skelbimus ir nuspręsti – kandidatuoti ar ne?“.

Kaip parengti reprezentatyvų CV, į kurį darbdavys atkreips dėmesį?

Gyvenimo aprašymas turėtų būti kuo trumpesnis, tačiau pakankamai detalus, kad būsimas darbdavys galėtų susipažinti su Jūsų pasiekimais ir įgūdžiais. Venkite gramatinių klaidų, informaciją pateikite kuo aiškiau, ir, žinoma, nepamirškite pasidalinti savo kontaktiniais duomenimis.

Daugiau apie gyvenimo aprašymo parengimą – straipsnyje „Naujausios CV rašymo tendencijos“.

Kas yra Tripod asmenybės testas ir kodėl jį turi atlikti kiekvienas kandidatas (-ė)? (H3)

Tripod asmenybės testai – tai objektyvus, standartizuotas metodas, skirtas įvertinti žmogaus pamatines asmenines savybes. Darbdaviui testo rezultatai padeda palyginti skirtingus kandidatus ir rasti darbuotoją, tiksliausiai atliepiantį įmonės poreikius, vertybes bei kultūrą, o kandidatui – geriau suprasti savo stiprybes ir silpnybes ar net atrasti tinkamiausią karjeros kelią.

Ką turėčiau žinoti besiruošdama (-s) karjeros pokalbiui?

Prieš atvykdami į darbo pokalbį, darkart pasidomėkite įmone bei jos siūloma pozicija, pasiruoškite Jums rūpimus klausimus. Pasirengti pokalbiui gali padėti ir karjeros konsultacijos, kurių metu išmoksite tinkamai reprezentuoti save darbo rinkoje.

Kokias naudas kandidatui garantuoja personalo atrankos agentūra?

Net ir tuomet, jei ieškantiems darbo norima pozicija nėra pasiūloma, personalo atrankos agentūra gali suteikti naudų, ypač vertingų tolimesniame darbo paieškos procese. Pavyzdžiui, atrankos metu atlikti asmenybės testai – proga apie specialisto savybes sužinoti ne tik potencialiam darbdaviui, bet ir pačiam kandidatui. Kai kurie kandidatai atliktų testų rezultatus integruoja ir į savo gyvenimo aprašymus,  geriau supranta savo stipriąsias puses ir potencialą, tad tolimesniuose darbo pokalbiuose gali konkrečiau argumentuoti, kodėl yra tinkami atvirai pozicijai. Be to, darbo pokalbio metu kandidatas susipažįsta su People Link konsultantu, besispecializuojančiu konkrečios verslo sferos (pvz., statybų, rinkodaros ar kt.) atrankose. Tai reiškia, kad, susitikdamas su vienu asmeniu, kandidatas gali gauti įvairių pasiūlymų apie skirtingas įmones bei šiuo metu joje atviras pozicijas.

Kuo skiriasi darbo paieška per personalo atrankos agentūrą nuo tiesioginio kandidatavimo per darbdavį?

Kandidatavimas per darbdavį suteikia tam tikrų privalumų – pavyzdžiui, galimybę iškart tiesiogiai bendrauti su įmonės atstovais, užmegzti stipresnį ryšį ir parodyti savo iniciatyvą. Jei kandidatui svarbu prisijungti prie konkrečios įmonės, sekdamas jos publikuojamus darbo skelbimus, jis gali aplikuoti ir į keletą skirtingų pozicijų. Tai ne visada įmanoma tuomet, kai darbuotojų paiešką vykdo personalo atranka – pavyzdžiui, atvejais, kai darbdaviai pasirenka išlikti anonimiškais.

Vis dėlto personalo atrankos agentūros ieškantiems darbo dažnai siūlo didesnį patogumą ir efektyvumą. Jei paprastai konkreti įmonė vienu metu gali pasiūlyti nedidelį skaičių atvirų pozicijų, agentūros turi platų darbdavių tinklą ir net prieigą prie darbo pasiūlymų, kurie ne visada skelbiami viešai.

Kokios yra dažniausios klaidos, kurių nerekomenduotumėte daryti ieškantiems darbo?

Viena dažniausių klaidų, vengtinų ieškantiems darbo – tai nepakankamai informatyvus ar pasirinktai pozicijai nepritaikytas CV. Tas pats gyvenimo aprašymo šablonas, siunčiamas visiems darbdaviams – nerekomenduojama praktika, nes CV reikėtų adaptuoti kiekvienam pasiūlymui, o jame pabrėžti konkrečiai pozicijai svarbius gebėjimus bei patirtį. Gana dažnai kandidatai neskiria pakankamai dėmesio darbo skelbimų analizei. Rezultatas – aplikavimas net ir į tas pozicijas, kurios turimos patirties ar kompetencijų neatliepia. Dar viena klaida – nepakankamas pasiruošimas darbo pokalbiui, kai nesusipažįstama su įmonės veikla,  jos siūlomos pozicijos specifika ar neapgalvojamos stipriausios asmeninės vertės bei privalumai, kuriuos paprastai svarbu paminėti darbo pokalbio metu.

Kokie įgūdžiai šiuo metu labiausiai vertinami darbo rinkoje?

Darbo rinkoje paklausiausi įgūdžiai neretai priklauso nuo konkrečios pozicijos – pavyzdžiui, jei vienam specialistui neišvengiamas programavimo kalbų išmanymas, kitiems kur kas svarbesnės gali būti kibernetinio saugumo žinios ar dizaino įgūdžiai. Visgi yra ir keletas universalių kompetencijų, kurios šiandien ypač vertinamos nepriklausomai nuo darbo pobūdžio. Pavyzdžiui, emocinis intelektas – įgūdis, leidžiantis veiksmingai bendrauti, spręsti konfliktus ir suprasti kitų poreikius, jis tampa ypač svarbiu dirbant bet kurioje srityje. Ne ką mažiau vertinami ir problemų sprendimo įgūdžiai, gebėjimas dirbti komandoje, strateginis mąstymas, noras dinamiškai prisitaikyti prie pokyčių darbo aplinkoje. Aktualus išlieka ir skaitmeninis raštingumas, projektų bei laiko valdymas.

Be šių įgūdžių, People Link apklausti vadovai išskiria ir daugiau TOP savybių, kurios šiuo metu laikomos itin svarbiomis. Viena pirmųjų – atsakingumas ir savininkiškumas arba kitaip – gebėjimas imtis atsakomybės už atliekamus darbus bei rezultatus. Svarbus ir kritinis mąstymas, padedantis analizuoti situacijas ir priimti racionalius sprendimus, bei savarankiškumas ir lyderystė, rodantys gebėjimą ne tik dirbti individualiai, bet ir įkvėpti bei vadovauti kitiems. Dirbantiems nuolat kintančioje aplinkoje ypatingą svarbą įgyja kūrybiškumas ir inovatyvumas, taip pat – gebėjimas greitai įgyti naujų kompetencijų. Itin vertinamas adaptyvumas bei atsparumas – įgūdis sėkmingai prisitaikyti prie iššūkių ir netipinių situacijų.

Kokius klausimus gali būti vertinga užduoti darbo pokalbio metu?

Darbo pokalbis – proga ne tik interviu vedančiam konsultantui detaliau susipažinti su jūsų patirtimi, kompetencijomis bei motyvacija, bet ir šansas pačiam užduoti rūpimus klausimus. Klausimų uždavimas rodo jūsų susidomėjimą darbo paieška konkrečioje įmonėje, o taip pat padeda dar geriau suprasti, ar šis darbas išties atliepia jūsų lūkesčius. Pavyzdžiui, norėdami susipažinti su darbo aplinka įmonėje, galite pasiteirauti, kokia darbo kultūra palaikoma komandoje – tai leis suprasti bendradarbiavimo specifiką, svarbiausias įmonės vertybes. Svarbu išsiaiškinti ir pozicijos tikslus bei lūkesčius būsimam komandos nariui. Verta pasidomėti ir tobulėjimo perspektyvomis – pavyzdžiui, kokias karjeros augimo galimybes siūlo įmonė.

Kaip atpažinti savo stiprybes ieškant darbo?

Gebėjimas atpažinti bei pristatyti savo stiprybes – vienas esminių žingsnių, leidžiančių sėkmingai konkuruoti darbo rinkoje ir tinkamai pasiruošti artėjantiems personalo atrankos etapams. Pirmiausia rekomenduojama įvertinti savo patirtį, įgūdžius ir pasiekimus – pavyzdžiui, pabandžius atsakyti į tokius klausimus kaip „kokiose srityse jaučiuosi labiausiai pasitikinti (-s) savimi?“ ar „kokie reikšmingi pasiekimai jau įvyko mano karjeroje?“. Skirdami dėmesio profesinio kelio analizei, pastebėsite ir įgūdžius bei asmenines savybes, kurios padėjo pasiekti teigiamų rezultatų. Suformavus ryškiausias savo stiprybes, jas svarbu aiškiai perteikti tiek gyvenimo aprašyme, tiek motyvaciniame laiške (jei jis rašomas), tiek ir darbo pokalbio metu.

Sunku objektyviai įvertinti savo profesinius privalumus? Naudingomis gali tapti karjeros konsultacijos, kurių metu specialistas padės išsigryninti jūsų stiprybes, šiandien aktualias darbo rinkoje. Be to, grįžtamąjį ryšį gali suteikti ir buvę kolegos ar vadovai – jie neretai pasidalina tokiomis įžvalgomis, kurių galime nepastebėti patys.

Darbo pasiūlymas neatitinka mano lūkesčių arba aš ne visiškai atitinku darbdavio pateiktus reikalavimus. Kandidatuoti ar ne?

Ieškantiems darbo dažnai kyla klausimas – ar apskritai verta kandidatuoti į poziciją, jei visapusiškai neatitinku jai priskirtų reikalavimų? Tiesą sakant, atsakymas priklauso nuo situacijos ir jūsų galimybių. Jei darbo skelbime nurodyti reikalavimai – kritiniai ir neišvengiami norint tinkamai atlikti kasdienes užduotis, tačiau jų neatliepiate, gali būti sudėtinga įtikinti darbdavį savo tinkamumu. Tačiau jei kalbama apie privalumus, papildomus pageidaujamus gebėjimus, galite kandidatuoti akcentuodami savo stipriąsias puses bei mokymosi potencialą.

Visgi svarbu įvertinti ne tik savo tinkamumą pozicijai, bet ir jos tinkamumą jums. Ar šis darbo pasiūlymas gali tapti galimybe įgyti naujų kompetencijų ar augti profesinėje srityje? Verta pagalvoti ir apie tai, ar esate pasirengę prisiimti atsakomybę už sritis, kurios galbūt kol kas – visiškai naujos. 

Kaip keisti karjeros kryptį, jei dabartinė darbo sritis manęs netenkina?

Ieškantiems darbo ir norintiems keisti karjeros kryptį svarbu pradėti nuo aiškaus plano. Pirmiausia įvertinkite: kokios žinios ir įgūdžiai yra būtini sričiai, kurioje norėtumėte dirbti? Ar šiuo metu turimos kompetencijos gali būti tiesiogiai pritaikomos? Jei ne, reikiamų žinių įgyti padės studijos, mokymai ar įvairūs kursai.

Karjeros konsultacijos – taip pat vertinga pagalba, kurios dėka išsigryninsite norimą naują karjeros kryptį bei įvertinsite jau turimas stiprybes bei jų pritaikymą ateityje. Karjeros konsultantas gali padėti parengti aiškų žingsnių planą, rekomenduoti mokymų šaltinius ar net parengti gyvenimo aprašymą taip, kad šis atkreiptų darbdavio dėmesį į jūsų potencialą naujoje srityje.

Kaip paruošti save sugrįžimui į darbo rinką po ilgos pertraukos?

Ilga karjeros pertrauka gali nutikti dėl įvairių priežasčių – pavyzdžiui, vaiko priežiūros atostogų, sveikatos problemų ar tiesiog noro ieškoti pokyčių karjeros kelyje. Svarbu suprasti, kad tokia pertrauka – dažniau ne trūkumas, o galimybė permąstyti karjeros tikslus ir įgyti naujų perspektyvų. Tiesa, grįžtant į darbo rinką prireiks pasiruošimo. Pirmasis žingsnis ieškantiems darbo po karjeros pertraukos galėtų būti CV peržiūra ir atnaujinimas. Galbūt šiuo laikotarpiu atlikote savanorystę, dirbote laisvai samdomą darbą, studijavote ar peržiūrėjote jūsų karjerai naudingus mokymus? Šią informaciją naudinga įtraukti į gyvenimo aprašymą. Naujo darbo paieška bus dar efektyvesnė, jei atnaujinsite ir profesinius įgūdžius – pavyzdžiui, aplankydami papildomus kursus ar seminarą. Susipažinti su pasikeitusia darbo rinka, įvertinti savo poziciją joje bei pasiruošti darbo paieškai gali padėti ir karjeros konsultantas.

Ar pateikus CV, personalo atrankos agentūra dalijasi mano asmeniniais duomenimis su darbdaviu?

Taip, tačiau personalo atrankos agentūra dalijasi tik ta informacija, kuri būtina darbdaviui įvertinti, ar kandidatas yra tinkamas pozicijai – t. y., gyvenimo aprašymu, atsiųstu motyvaciniu laišku, atliktų testų rezultatais. Tai daroma gavus kandidato sutikimą. 

Klauskite mūsų